Svet-Stranek.cz
JEN - TAK
Jiří Petráček

Včelaření bez žihadel:JEN - TAK

Včelaření bez žihadel

Včelaření bez žihadel.

 

Ano jde to i jinak. Nevěříte! Ne každý touží po žihadlech a stejně by rád měl opylenou svoji zahrádku. Zkrátka mít včelí národ pod dohledem a nebát se, že „poletím“ s děckem na pohotovost kvůli alergii na včelí bodnutí. Jestli chcete, zkuste to a věřte, že včela medonosná není jediným včelím opylovačem, který je schopen zajistit dostatek ovoce. Uvádí se, že se na našem území (míněno ČR) nachází na 600 druhů včel samotářek, které tak patří mezi nejpočetnější druh opylovačů nadčeledi včelovití.

 

Ano, opravdu jde včelařit bez žihadel, jen se musíte smířit s tím, že včelaření bez žihadel je také včelařením bez medu, bez vosku a bez úlů jak je známe. Samotářky se dají jednoduše rozdělit na opylovače břichosběrné (pyl přenáší na spodní straně zadečku) a nohosběrné (pyl přenáší v rouscích na nohou jako včela medonosná). Samotářky, jak již vyplývá z názvu, nežijí v rojích a nedělí se na kasty, ale zimu přežívají pouze samečci a samičky. Po jarním spáření vyhledá samička vhodné stanoviště. Nalézt je můžete v zemi, v cihlovém zdivu, ve starých trámech, v dutých stéblech a není nijak namáhavé ani finančně náročné vytvořit pro samotářky obydlí. Stačí jen trocha znalostí a můžete mít opylovače na každé zahradě, bez strachu z žihadla a to klidně na konstrukci pergoly, kterou využíváte pro odpočinek i setkání s přáteli a věřte, že je na co se dívat.

 

Ptáte se jak na to? Inu chce to trochu cviku a trpělivost. Stačí kupříkladu navrtat špalík dřeva vrtáky o průměru od 6 do 10 mm a hloubky cca 10 cm a je hotovo, ale možností je celá řada. Nastřihaný rákos vyskládáme třeba jen do seříznuté PET lahve nebo novodurové trubky. Jindy stačí připevnit děrovanou cihlu na stěnu. Takto připravené hnízdo vždy umístíme na slunné místo chráněné před deštěm a pak již jen čekáme na první nájemníky. Jen pozor! Otvory nesmějí být průchozí. Špalík dřeva musí být o pár centimetrů delší než vrták a rákos střiháme z jedné strany v „kolínku“. Více najdete pomocí internetových vyhledávačů, zadejte si jen včely samotářky a jste doma.

 

Pořiďte si svůj tým opylovačů i vy. Ti co to již zkusili tvrdí, že je to návykové. Zkuste to, pomůžete nejen sobě, ale i přírodě. Ptáte se kdy začít? Říká se, že nikdy není pozdě a ideální čas nastává s přicházejícím předjařím.

 

Pomozte přírodě a ona pomůže vám J

návštěvníků stránky
celkem24 603
tento týden43
dnes7