Svet-Stranek.cz
JEN - TAK
Jiří Petráček

2014:JEN - TAK

2014

2014

Včelaření 2014

 

Co rok, to jiná „pohádka“. Věřte nevěřte, bylo nebylo, ale jaro začalo už v prosinci 2013 a vesele se nám přehouplo do nového roku. Z lednového odběru měli se stává téměř horor, protože včely jsou neustále v pohybu. Teploty drží přes den notně nad nulou a při nesmělém vykouknutí sluníčka včely uklízí a tak dávám na každém stanovišti dohromady s bídou polévkovou lžíci měli pro rozbor. Občas mrazivé ráno, ale jinak by se dalo říct, že jsme se zimy nedočkali, no tak ať!

Počasí sice téměř jarní, včely v pohybu, matky plodují, ale jinak příroda drží vše pod pokličkou a tak jen pylují lísky, občas je vidět vykvetlé sněženky, bledule a krokus, ale namou věru na včelí pastvu je toho opravdu jako šafránu a tak s obavou sleduji co dál! Přikrmit, nepřikrmit? Naštěstí, asi i díky včelímu uklízení není potvrzen nadměrný výskyt kleštila a není nařízeno jarní přeléčení. Otázkaje jak moc jsou rozbory vypovídají s ohledem na aktivitu včel.

Jinak spolková klasika, výročkavčelařů, výměna legitimací, školení na nový centrální informační systém a jedno důležité rozhodnutí o předání starých kronik a písemností Okresnímu archivu v Rakovníku. Pravidelně pokračují schůze v Novém Strašecí, spolekprodává nevyužívaný přenosný kompresor, ale vždy skončíme u včel. Začátkem května někteří již vytáčejí med a hlásí „narvané medníky k prasknutí“. Jen nevěřícně kroutím hlavou, jiní vytáčejí a já medníky přidávám, teprve nakvétá řepka, ochlazuje se a prší. Mezistěny nevystavěné, plásty prázdné a s prvním sluníčkem rojení. Z 11 včelstev se mi nevyrojilo 5. Tři roje chytám ostatní sedají vysoko do korun stromů.

Televize se halasně předvádějí o nadbytku medu a já očekávám nejhorší medný rok ve své krátkodobé historii, nepletu se a nejsem v tom sám. Pod pokličku se dívám až konec května při odkvětu řepky. Na lesním stanovišti přebírám  rámky jak popelka. Ze 6ti včelstev 29 kilo medu, druhé stanoviště je i díky řepce v dohledu přeci jen lepší a ze 4úlů vytéká 60 kilo zlatavé pochutiny. Řepka odkvetla a přichází 3 týdny „parného léta“. Teploty přes 30 stupňů nevěští nic dobrého. Akáty, ostružiny a maliny odkvetly v těch největších pařácích. V úlech bída. Není co vytáčet. S druhým medobraním čekám až na přelom června a července. Lípy odkvétají, medovice téměř nula. Druhé stanoviště, 4 úlů, skoro bez medu jinak se snad ani 27 kilogramům nedá říct a to lípy voněly na kilometry daleko. Všichni s kým hovořím hodnotí letošní medobraní jako nejhorší.

Začíná srpen a já balím medníky.V plodišti bída a děs, prázdné souše chrastí pod rukama. Zbytky medu přendávám z medníků do plodiště aby nestrádali hladem. Léčím formidolem, ale monitoring spadu kleštila nedělám. Včely jsou v neustálém slídění. Pyl nosí ani nevím odkud, ale sladina není. Stromy nezamedovaly a tak třou bídu s nouzí. Začínám krmit. Cukerný roztok mizí přímo před očima. Krmím dokud berou až 20 kilo na včelstvo. Období „ničeho“ bude delší než jiné roky tak ať mají dost. Z okolí se začínají ozývat hlášení o úhynech a to ještě před prvním ošetřením. Všichni svádějí vinu na klešíka. Ano, varoáza je na vzestupu, ale já osobně nedávám vinu jen ve všech pádech zmiňovanému broučku. Velký podíl na úhynu má každý jeden včelař. Kdo vytočil a nezkontroloval zásoby v plodišti, neaplikoval kyselinu mravenčí a včas nezakrmil, sklízí co zasel. Inu uvidíme co přinese jaro 2015. První a druhá fumigace, aerosol a je tady konec roku. Čistím podložky na lednový odběr měli a zatím žijí.

Tak držím palce včelky a na jařena šťastnou shledanou

návštěvníků stránky
celkem24 603
tento týden43
dnes7