Svet-Stranek.cz
JEN - TAK
Jiří Petráček

2010:JEN - TAK

2010

Včelaření 2010

  Zima se neuvěřitelně táhne je konec února, výroční schůze včelařů a ještě nebyl první prolet. Léčení dopadlo nadmíru dobře alespoň tak hovoří výsledky rozboru zimní měli. Inu alespoň jedna pozitivní zpráva. Jinak jen hlášky druhé a třetí jakosti. Na řadu přichází oběd a diskuze, kde se domlouváme, teda usnášíme, že každé první úterý v měsíci se sejdeme ve Sportce na probrání novinek a výměně zkušeností. Na prvním sezení chybím, ale řekněte sami, výročka v sobotu a první společné sezení, alias neformální schůze hned v úterý po třech dnech. No konec společenského života a honem do víru včel.
  Netrpělivě čekám na první prolet, ale je z toho až druhá půlka března. Všechno je v mezích normálu, vydržely všechny tři včelstva. Začíná astronomické jaro a podle pohybu před česny je vidět, že nabírá na síle, V půlce dubna se konečně teplota šplhá výš a výš a tak využívám jedno krásné odpoledne, kdy jsou včelky v plném letovém provozu, abych jim nakoukl pod pokličku. Mám totiž trochu strach, jak jsou na tom po tak dlouhé zimě ze zásobami. Asi jsem přišel v nejvyšší čas. Ty dvoje co jsem zazimoval v garsonce jsou na tom dobře, jedny až moc dobře, ale přesto beru vidličku a proškrabávám zavíčkované buňky, aby se dostaly bezproblémově k uloženým zásobám medu. Zato včelstvo co jsem zazimoval ve dvou nástavcích jede na doraz. Nikde již není vidět zavíčkovaný med a na první snůšku se nedá ještě ani pomyslet.. Otvírám znova dobře zásobený úl a odebírám jeden ještě nenačatý zásobní plást a dělám malou včelí rošádu.   Vyšlo to.
   Jen jednou jedinkrát zpívaly jívy včelí písničku, je to krásná hudba, když ji včely rozezní. Na zemi ještě zbytky sněhu a ve slunci kočiček kdosi včelí píseň zpívá, nezapomenutelné pohlazení jara. Počasí se ovšem nijak vlídně netváří, kvete třešeň a švestky, ale nijak moc to v koruně nehučí, nakvétají jablka a u mě na zahradě to v korunách jabloní nehučí vůbec. Inu divné jaro. První květnové sezení včelařů je plné nervozity. Snad všichni zkušení včelaři již mají nasazené medníky. Já jen mlčím a naslouchám. Něco mi říká, že je ještě čas, ještě nenakvétají řepky a počasí je tydýt. Sice jsem nervozní, ale čekám na moje vnitřní hodiny. Čekám. Ne na zázrak, jen na příhodnou dobu a ta je podle mě tady.
   Mezistěny jsou zataveny, nástavky očištěny, kuřák, mateří mřížka, včelařský klobouk a jde se na to. Jsou hodné, skoro jako včelí beránci. Prohlížím včelstvo za včelstvem, kontrola plodování, pylu, zásob. Kupodivu odhaluji i všechny tři matky. Vybírám po třech plástech se zavíčkovaným plodem a přendávám je obsedlé do medníku. Plodiště doplňuji dvěmi soušemi a mezistěnou. Stavební rámky nedávám. Medníky nasazeny. Tak holky moje a je to na vás. Čas letí jako bláznivý, první týden v červnu se dovídám, že všichni co mají řepku v dosahu již vytáčí med. Já potěžkávám medníky, ale kdeže, po medu ani památka. Jsou lehké jako pápěří. Pomalu se loučím s květovým medem, ale pak se „uzdravilo počasí“ sice jen na pár dní, ale i ta chvilka stačila včelkám aby bylo plno.    Krásný, světlý květový med se zlatavě vine z medometu. Krásná práce, jen kdyby tolik nelepil. Medobraní mám oproti jiným včelařům trochu komplikovanější, nebo jsem prostě jen „neuma“. Nemám náhradní souše a tak vyberu medníky, prohlédnu plodiště, pak nechám rozebrané, zakryté dílo. Odvíčkuji, vytočím naskládám zpět a zase včely uzavřu. Trvá to dlouho a jsou drobet víc nervózní. Chudáci holky, ale snažily se.
   Chlad a déšť se znovu vtírá do kraje a tak se nedá ani pomyslet na prohlídku včelstev. Jen tak sedím a dívám se s rukama v klíně a čekám na lepší počasí. Nějak mě neopouští myšlenka, že s prvním letním dnem přijde čas na rojení a nepletu se. Ani nevím proč, ale beru si půl dne dovolené. Doma se diví co se děje a já jen, že se mi budou v poledne rojit včely. Úsměv a klepání na hlavu, no nic, zatím si vezmu sekačku a jdu kosit sena. Kdepak, dneska neposekám. Vyrojily se mi dvoje včelky. Převlékám se do bílého, beru klobouk a jdu na to. Před úlem nacházím obě matky v těžkém zápase, odděluji je od sebe, jenže se kterou kam? Naštěstí mají značky s čísly a tak je dávám do klícek a jdu jim převracet úly na ruby. Zavíčkované matečníky ční v každém úle jako hrozny. Je jich snad dvacet a k tomu nějaké nově naražené. Vylamuji všechno co vidím a vracím matky do úlů. Jedno vím jistě, jestli jsem nějaký matečník přehlédl, bude se mi to divadlo opakovat zítra v poledne zase. Naštěstí je sobota, ale v poledne je to tady zase. Sousedi hlásí a jdu na to znova. Nikdy jsem se s tím nesetkal, znova prohlížím a znova nacházím umně skryté matečníky a to jsem si myslel jak jsem to dobře prohlédl. V neděli nic a v pondělí se vydávám na radu k příteli včelaři Studničkovi. Doma je jen paní a hlásí, že není doma, rojí se mu včely. Zjišťuji, že jsme na tom všichni stejně a připravuji se na rozšíření včelstev o dvě.
   Přítel Hájek mi volá, že odchytl roj, jestli mám zájem. Beru, ale je slabý. Předěluji nástavek a usazuji je na tři souše a dvě mezistěny a zakládám podněcovací krmení z 1 kila cukru. Roj je vážně slabý, obsedl jen dva rámky. Týden po rojení opět prohlížím včelstva a rojová nálada neopadá. Vylamuji matečníky a odebírám po dvou obsedlých, zavíčkovaných pláství. Rozebírám nový přírůstek, odstraňuji přepážku, mlžím včely na rámcích vodu obohacenou o pár kapek tee tree olejíčkem a sesazuji je do plného počtu 11 rámků. Prý když se pustí včelám v rojové náladě „žilou“ vrátí se do normálu. Jen jedny ze třech se chovají vzorně, matečníky jsou spíš sporadické a na rozdíl od těch co vzalo rojení nosí nektar jako o život.
   Okolo 20 června podruhé vytáčím. Na medu je vidět, že začínají medovat stromy. Krásně hnědý, skoro jak krém na boty, ale jen od jedněch. Zbývající dvoje ne a ne nechat rojení. Po týdnu další kontrola a znova hrůza matečníků. Stává se ze mě tak trochu výzkumník. Beru pátý připravený úl a odebírám ze tří včelstev po dvou rámcích plných matečníků v různém stupni vývoje, zavíčkovaného plodu a matečníků s bohatou zásobu medu a pylu, opakuji rosení s esencí tea tree olejíčkem a sesazuji je dohromady. Neprotestují, žádná rvanice. Jen je to trochu drastický model s trsem alespoň 30 ti matečníků. Chodím do včel týden co týden a konečně je konec rojivého bláznění.  Červenec nám dává zabrat tři týdny trvajícími teplotami, kam se hrabou tropy. Možná, že i tohle přispělo ke konci rojivých nálad.
   Začíná mega snůška medovicového medu. Můj nově vytvořený oddělek z matečníků vykousal matečníky a tak prognóza, že se bude rojit se nepotvrdila. Jen docházejí zásoby a tak aplikuji podněcovací krmení. Nové dva roje sílí před očima, matky jsou rozkladené. Pohoda. Kolem půlky července vytáčím medovicový med. Medníky jsou plné k prasknutí. Odebírám k vytáčení i krajové plásty v medníku. Dělám denně vždy jen jedny včely. Kolem 10 hodiny se s plásty již pro teplo nedá pracovat. Musím hezky ráno, abych měl úl zase co nejdříve sestavený. Med, med, med. až mi jde z medu hlava kolem.
   Krásné počasí pomalu končí, nechávám ještě nasazené medníky, ale již to není žádná sláva. V časopise včelařství vyhlásil Výzkumný ústav včelařský v Dole soutěž o Český med. Jsem tak trochu flink a tak mi první kolo soutěže uniká. Mezitím čas kvapí a je tu závěr medobraní. Odebírám medníky a vytáčím poslední med. Plné jsou i plodiště a tak to beru i s krajovými plásty. Nevím co to do nich vjelo, ale šílen bodají. Naštěstí jsem opět jako kosmonaut a tak pracuji co nejrychleji, aby bylo co nejdříve hotovo. Sesazuji plodiště na zimu. Léčím kyselinou mravenčí a začínám přikrmovat. Jen jedny neberou cukerný roztok, mají zřejmně někde ještě pastvu a tak se mi podařilo do nich dostat jen 4 kila cukru. Uvidíme co bude na jaře. Další léčení zajišťuje sdružení a já na poslední chvíli posílám po jednom květovém a jednom medovicovém vzorku do druhého kola soutěže Český med. Asi po 10 dnech mi přicházejí rozbory, že se jedná o med vynikající kvality. Paráda, pro mě dobrá zpráva, která je korunována 11. listopadu, kdy se dovídám ze stránek www.beedol.cz,  že oba vzorky medu od mých včel získávají zlatou medaili.
   Krásné zakončení roku, nemyslíte! 
návštěvníků stránky
celkem24 603
tento týden43
dnes7