Svet-Stranek.cz
JEN - TAK
Jiří Petráček

2009:JEN - TAK

2009

Včelaření 2009

   Visím na internetu téměř každý večer a slídím po včelařských stránkách a čtu a zjišťuji věci nevídané. Rámky, rámkové míry, typy úlů, kdo co vymyslel, jak se včelařství ubíralo a jak dospělo až do dnešní doby. Jaké jsou trendy a co je již dávno muzejní kus a co je in. Hlava jde z toho kolem, no a protože mně jedny včely nestačí, rád bych chov rozšířil o dva úly. K tomu je potřeba buď si je koupit, nebo udělat. Vybírám variantu číslo dvě, sháním smrkové fošinky o síle 30 mm na nástavky, dno a střecha bude z OSB desky, nějaký ten hranolek, šroub, hřebík a jde se na to. Nástavky jsem si nechal udělat, ale ve finále se mně až tak nezdají a tak je celé rozebírám a znova dávám dohromady za pomoci nejen hřebíků, ale i lepidla. Obývák se mnění v dílnu, kde si po chvílích sbíjím rámky, které hned drátkuji. No, že to u nás vypadá! Ještěže mě v tom paní podporuje, nebo že by rezignovala?
   Jaro se blíží mílovými kroky, první výročka včelařů, kde se rozkoukávám kdo že všechno ze známých dělá do včel, poslouchám jak dopadlo léčení, kdo kolik má úlů a tak všelijak, pohádky o prvním jarním proletu, který ještě nebyl a těším se na pořádně první jarní den až prvně vyletí z úlu a ejhle, je to tady. Přichází den D, teplota stoupá jak horečka a chvíli po obědě to začíná, mrak včel zahaluje úl, u česna život jak na frekventovaném letišti.
   Nechávám včely včelami a čekám na lepší počasí až se oteplí na tolik, aby první prohlídka nebyla ta poslední. Počasí se umoudřilo a tak jdu na to. Nastrojím se jak mimozemšťan, kuřák, rozpěrák, smetáček a vyrážím se podívat do světa žihadel. Matku sice nevidím, ale zakladeno je, tak to jsem ji jen přehlédl v tom chumlu včel. Zásoby ještě mají, tak jen vymetám dno abych jim pomohl s úklidem a dál neruším.
   Jaro je nezvykle teplé a já odjíždím na celý květen do Jeseníků. Je druhá dekáda dubna a já se ptám jednoho přítele včelaře jestli není čas nasadit medník, když začíná nakvétat řepka, prý je čas, ale já jsem jako na trní, za 4 dny odjíždím a tak opět vyrážím za panem Studničkou, aby poradil a včelky ohlídal po dobu co budu pryč. Zároveň se s ním domlouvám na nové dvě včelstva, abych letos zazimoval tři. Slibuje, že se zastaví a radí jak s medníkem. Vyřezat divočinu, tři obsedlé, zavíčkované plásty bez matky putují do nástavku, dvě souše a mezistěna do plodiště a odjíždím na měsíční dovolenou.
   Z domova přicházejí informace o včelách, co říkal pan Studnička a co s nimi dělal. Koncem května nasazuje druhý medník s tím, že by se dalo vytáčet, ale když jsem pryč tak ať si to užiji až se vrátím.  
   Tak jsem doma a co teď? Práce mám nad hlavu po tom měsíčním lenošení a tak medobraní musí počkat do soboty. Zjišťuji, že nemám odvíčkovací vidličku, napravuji situaci a v sobotu se jde na to. Medomed vyčištěn, cedník a kýbl přichystán, jen jsem trochu pesimista ke zprávám pana Studničky, že je tam minimálně 20 kilo medu. Vylupuji medník a stěhuji to zlatavé, voňavé pokušení do garáže k vytočení. První odvíčkování jde pomalu, inu chybí trénink a pak první tři rámky do medometu a už se točí. První med začíná vytékat. Je to jak malé divadlo a svátek pro celou rodinu. Hotovo, vytočené plásty jsou zpět v medníku. Už jen sklidit okolo úlu, jen uklidit dávno vyhaslý kuřák a bum. Celý proces bez žihadla a najednou prásk, nabourala do mého čela včela a mám ho. Za dvě hodiny nevidím na levé oko, ráno na obě. Do pondělí otok ustupuje, ale stejně můj mongoloidní zevnějšek nejde přehlédnout.
   Vytáčím ještě dvakrát. Na potřetí jen 3 kila tmavého, lesního medu. Škoda jen, že červen propršel a tak z akátů nebylo nic a z medovice také ne. Snad každý den přeprška a tak sladkou šťávu ze stromů smyl déšť Ani ve snu by mě to nenapadlo, ale celkem daly 40 kilo medu, mršky.
   Skončilo medobraní začíná příprava na zimu, divné co? Je přeci léto! Předělávám stanoviště aby se mi tam vešly nové dva úly plné včel. Úly jsem dodal, včely mně připravil pan Studnička, královny matky jsou z Výzkumného ústavu včelařského v Dole a stály každý jeden rovnou tisícovku. No nic, Odebrání medníku a letos budou „holky přes zimu v dvoupokojovém apartmánu, ty nové jen v „garsonce. Loňské dostávají na zimu 15 kilo cukerného roztoku, ty nové po 12 kilogramech. Končíme fumigací a včelkám přeji dobrou noc. Po roční zkušenosti se včelami musím říct, že se na rozdíl od jiného zvířectva, které jsem kdy choval nejvíce podobají „traktoru“. S tím také po skončení sezony zajedete do garáže, kdo nemá fridex, vypustí vodu, odpojí baterii a čeká na jaro, až zase bude chtít nastartovat. Kdepak každý den 2x do korýtka, nebo misky. Nic takového
  
návštěvníků stránky
celkem24 603
tento týden43
dnes7