Svet-Stranek.cz
JEN - TAK
Jiří Petráček

2008:JEN - TAK

2008

Včelaření 2008

   Široko daleko žádná včela a tak žádám jednoho z místních včelařů jestli si nechce umístit úl ke mně na zahradu. Odmítá se slovy, že mu jedno odloučené stanoviště stačí, ale jestli chci, abych si zašel k panu Studničkovi, on že mně určitě přenechá nástavkový úl, včely mně seženou a poradí.
   Asi jsem se trochu zbláznil, já tam šel. Trochu nevěřícně kroutil hlavou ale jeden úl čítající dno, tři nástavky, mateří mřížku a víko mně odprodal za 1.000,- Kč. Včely mají objednané a jakmile bude mít prodávající veškerá vyšetření včel na jejich zdravotní stav v pořádku a souhlas hygieny, tak mně včely přiveze.
   Doma se dávám do práce. Za zahradou vyklízím a vysekávám letitý nepořádek a připravuji stanoviště. Ačkoli nemám o včelaření ani páru, myslím, že je to ideální místo, že se jim tam bude líbit. Místo za zahradou na okraji lesa, ani přímé slunce, ani stín, ani větrno. Vžívám se do pocitu včely a ejhle! Tady se jim bude líbit. Úl posazuji na starou cívku od kabele, sedí tady prázdný, ale v celé své parádě.
   Den D = konec června mě zastihuje v práci. Včely jsou přivezeny a je třeba je usadit do úlu. Nakládám pana Studničku s rojákem plným včel. Trochu hartusí, že čekal silnější oddělek, že je pouze na 5ti rámkách, ale věřte, nevěřte já nevím o čem je řeč. Přijíždíme na místo činu a mám dojem, že je docela příjemně překvapený z místa, které jsem pro včely připravil. Moje dílo je rozebráno, dva nástavky uklizeny do kůlny a na místě zbývá jen ten nejspodnější, do kterého přendává jeden obsedlý plást za druhým. Jen tak v košili s krátkým rukávem, bez kukly. Dívám se mu přes rameno a vůbec nemám obavu, že bych mohl přijít k žihadlu, prostě hodné včely. Vysvětluje co a jak, kde je plod, kde zásoby, ukazuje matku označenou červeným terčíkem. Doplňuje prázdné souše, zakrývá úl a je hotovo. Ve svých 50 letech se stávám nejmladším včelařem v Řevničově, to je docela bomba, nebo ne? Ještě mně vyzpovídá jestli jsou v okolí nějaké lípy aby se dostaly k pylu, dává pár rad pro začátek a slibuje pomoci, kdybych si v začátcích nevěděl rady. Roj včel 850,- Kč, ale protože se domlouváme na dalším postupu, léčení kontrole rozvoje a dalším o čem nemám ani páru dávám mu celou tisícovku, aby měl na benzín a drbu si hlavu na co že jsem se dal.
   Kontaktuje mě předseda včelařského spolku, vyplňuji přihlášku, místo stanoviště, počet včelstev a já nevím co všechno. Hotovo teď jen registrační číslo včelaře a je ze mě „přítel“, tak se totiž včelaři mezi sebou oslovují, víte?
   Protože jsem „king“ a včelky jsou „hodné“, jdu se do nich asi třetí den mrknout a pochlubit se té mojí, jakéže máme skvělé nadělení. Samo s sebou zatím nemám klobouk, rukavice, kuřák, prostě nic. Jen včely v úlu. Nadzvedávám víko a ejhle. Včelky stačily krycí desku tvořenou z prkýnek přitmelit a tak se najednou odkrývá celé dílo a včely zuří. Jau, jau, jauvejs. Oba jsme schytali pár žihadel, inu dobře mi tak. Trvá mi nějakou chvíli než se zklidní a jdou zakrýt.
   Po mém prvním pořádném seznámení se včelami (alespoň jsem si jistý, že nejsem alergický na včelí jed) hned při první cestě do Rakovníka kupuji včelařský klobouk, kuřák a rojáček. Suma sumárum další tisícovka a med v nedohlednu. Jako správná „včelařská naivka“ jsem si myslel, že ještě letos vytočím něco málo medové pochutiny, ale na tu si budu muset počkat do příštího roku. Teprve teď se dočítám v odborné literatuře co a jak.
   Jak tak přemýšlíme jak se dostat k medometu, dozvídám se od dcery, že se pochlubila známým pod Řípem, že jsem se zbláznil do včel. Ještěže tak, protože jejich děda včelařil a tak chtějí vyhodit medomet, jestli prý nemám zájem? Neváhám a tradá do Vražkova. No vida a mám skoro všechno.
   Čas se chýlí k podzimu, léčení a první krmení cukerným roztokem. Vydumlaly cukrový roztok ze 14 kilo cukru. Tak dobrou noc včelky a naschle na jaře.
návštěvníků stránky
celkem24 603
tento týden43
dnes7